Kto reprezentuje spółkę w umowie z członkiem zarządu?
Niedochowanie obowiązku tzw. szczególnej reprezentacji spółki w umowie między spółką a założycielem startupu, pełniącego jednocześnie funkcję członka zarządu – to najczęstsze ryzyko wykrywane podczas badania due diligence.
Jednym z etapów transakcji typu joint venture jest zlecenie (najczęściej przez inwestora) badania prawnego due diligence startupu. Wyniki z przeprowadzonego badania stanowią, zwłaszcza dla inwestora, kluczowe podsumowanie stanu prawnego badanej spółki. Z kolei w przypadku transakcji mergers & acquisition (fuzje i przejęcia) wyniki z badania mogą wpłynąć na finalną wycenę sprzedawanego przedsiębiorstwa/udziałów czy akcji spółki. Jak pokazuje praktyka, najczęstszym ryzykiem wykrywanym podczas due diligence ze strony zarówno biznesowej jak i prawnej jest niedochowanie tzw. szczególnej reprezentacji spółki w umowie z założycielem startupu, który jednocześnie pełni funkcję członka zarządu.
∑
7
Kiedy należy pamiętać o stosowaniu reguły tzw. szczególnej reprezentacji?
W kodeksie spółek handlowych (KSH) znajdziemy regulację, zgodnie z którą: w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Omawiana regulacja obejmuje swoim zakresem spółki kapitałowe, tj.:
∑
7
spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 210 KSH),
∑
7
prostą spółkę akcyjną art. 30067 KSH), oraz
∑
7
spółkę akcyjną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta